Audiolog – czym się zajmuje?

0
53

Audiolog to ekspert medyczny, którego głównym obszarem zainteresowania jest diagnoza i terapia problemów ze słuchem u pacjentów w każdym wieku. Audiolog przeprowadza różne testy diagnostyczne, aby zrozumieć naturę problemu słuchowego pacjenta, a następnie proponuje najbardziej odpowiednie metody leczenia, rehabilitacji lub użycia protez słuchowych.

Dzieci w wieku żłobkowym i przedszkolnym są szczególnie narażone na infekcje uszu, skutkujące czasowym pogorszeniem słuchu. Kiedy udać się do foniatry? Gdy rodzic zauważa gorsze reakcje dziecka na bodźce słuchowe i polecenia słowne, a także:

  • opóźnione tempo nabywania mowy,
  • przekręcanie wyrazów,
  • mowę niewyraźną, ubogą,
  • głośne mówienie.

To objawy, których nie można bagatelizować i powinien im się przyjrzeć doświadczony foniatra.

Jakie zabiegi przeprowadza foniatra w Warszawie?

Foniatra to specjalista medyczny, który skupia się na profilaktyce, diagnozowaniu i leczeniu problemów z głosem, językiem i mową. Jeśli masz jakiekolwiek problemy z głosem, powinieneś skonsultować się z foniatrą. Lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad i wykonuje badania:

  • badanie fizykalne,
  • endoskopowe,
  • stroboskopowe.

Foniatra analizuje struktury gardła, nosa i strun głosowych. W razie konieczności zleca dodatkowe badania diagnostyczne, takie jak audiogram (audiometria tonalna) lub tomografia komputerowa. Lekarz foniatra przeprowadza diagnostykę narządu głosu i na tej podstawie ustala odpowiednie leczenie farmakologiczne, fizykoterapię oraz rehabilitację głosu.

Ile kosztuje wizyta u audiologa? Diagnostyka w praktyce

Koszty wizyty u audiologa to wydatek na poziomie do 200-300 złotych za pojedynczą wizytę. Wybierając się do takiego specjalisty, można przeprowadzić kompleksową diagnostykę narządu słuchu w razie jego pogorszenia, występowania szumów usznych oraz uczucia blokowania i zatykania. Wykwalifikowany audiolog wie, jak przeprowadzić niezbędną diagnostykę, celem ustalenia źródła problemu.

Na wizytę u foniatry warto zdecydować się zawsze wtedy, kiedy pojawiają się jakiekolwiek problemy ze słuchem. Cena za wizytę jest uzależniona od lokalizacji oraz wybranego specjalisty. Im większe doświadczenie lekarza, tym wyższa może być cena za usługę diagnostyki oraz leczenia.

Podsumowując: wizyta u audiologa nie jest dużym wydatkiem i warto zdecydować się na umówienie spotkania ze specjalistą, szczególnie jeśli problemy z narządem słuchu pogłębiają się – nie tylko u dzieci, ale także u osób dorosłych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here