W jaki sposób widzi astygmatyk

Osoba cierpiąca na astygmatyzm najczęściej ma problemy z ostrym i wyraźnym widzeniem, zarówno na krótką, jak i długą odległość. Nie jest to choroba. Może pojawić się w każdym wieku i najczęściej wtedy mamy do czynienia z wadą wzroku, jaką jest krótkowzroczność albo nadwzroczność. Na terenie Wielkiej Brytanii nawet połowa osób noszących okulary korekcyjne boryka się z astygmatyzmem.

Jak widzi astygmatyk?

Najlepiej to jak widzi astygmatyk, dokładnie sprawdzi specjalista, który może pomóc również wybrać właściwe soczewki kontaktowe. Astygmatycy najczęściej widzą obraz zamglony i nieostry, a także bardzo często z rozmytymi konturami. Okulista podczas specjalistycznego badania rozpozna konkretną wadę wzroku i na tej podstawie pomoże dobrać okulary albo komfortowe szkła kontaktowe.

Najczęściej przyczyną tego zjawiska jest zniekształcenie rogówki oka. Ma ona wtedy niesymetryczną krzywiznę, więc przez takie zniekształcenie promienie świetlne wpadające do oka rozpraszają się w nieodpowiedni sposób. To wszystko powoduje, że widziany obraz jest rozmyty, bardzo nieostry, a czasami nawet całkowicie niewyraźny.

Im bardziej zaawansowany jest astygmatyzm, tym większe jest zniekształcenie całego obrazu. Należy jednak pamiętać o tym, że nie jest to choroba oczu, którą można poddać leczeniu.

Jakie problemy ze wzrokiem ma astygmatyk?

To jak widzi astygmatyk, może dokładnie określić tylko osoba z taką przypadłością albo okulista po wykonaniu specjalistycznego badania. Najczęściej jednak wady wzroku u wielu osób powtarzają się, dzięki czemu można je szybciej i łatwiej diagnozować.

Bardzo częstym problemem z niewielką wadą wzroku jest widzenie obrazu lekko zamglonego. Natomiast w przypadku zaawansowanego astygmatyzmu obraz jest znacznie mniej ostry, a wszystkie kontury przedmiotów są powykrzywiane i całkowicie zniekształcone.

Osoba z astygmatyzmem bardzo często widzi linie proste, które się zakręcają, źle postrzega wszelkie płaszczyzny i ma zaburzone wyczucie w przestrzeni. Dodatkowo tacy ludzie bardzo często mogą skarżyć się na ból oczu oraz głowy. Widzenie pogarsza się również po zapadnięciu zmierzchu oraz w nocy. Czasami pojawia się także wrażliwość na reflektory na przykład nadjeżdżających aut.

U dziecka można podejrzewać astygmatyzm, kiedy zaczyna mrużyć oczy, a nawet je trzeć. Z pewnością taką oznaką będzie też trzymanie zabawek blisko swojej twarzy oraz siadanie jak najbliżej telewizora czy monitora komputera. W takim przypadku warto jak najszybciej wybrać się na wizytę do okulisty, aby dopasować odpowiednie okulary lub całkowicie niewidoczne szkła kontaktowe.

Jak zapewnić sobie dobre widzenie cierpiąc na astygmatyzm?

Żeby lepiej widzieć i skutecznie walczyć z astygmatyzmem, najlepiej jest dopasować odpowiednie okulary, a jeszcze lepiej komfortowe i niewidoczne soczewki kontaktowe. W ten sposób można będzie sobie zapewnić doskonały i niezakłócony wzrok w ciągu całego dnia.

Bezpłatne szkła po płatnym, profesjonalnym badaniu przez specjalistę można uzyskać na stronie Acuvue.pl. Jeśli więc wyczuwasz u siebie lub u kogoś z rodziny astygmatyzm, najlepiej będzie skorzystać z pomocy ekspertów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here