Buty trekkingowe

Na rynku dostępne są różne modele butów trekkingowych. To sprawia, że wybór wcale nie jest taki prosty jak mogłoby się wydawać. Wybierając obuwie trekkingowe pod uwagę wziąć należy kilka aspektów. To m.in. teren po jakim zamierza się wędrować, warunki atmosferyczne, a nawet czas jaki przewiduje się na wędrówkę. Warto zatem wiedzieć co dokładnie wziąć pod uwagę wybierając buty trekkingowe.

Buty trekkingowe, czyli jakie?

Buty trekkingowe to obuwie przeznaczone do wędrówek na różnym poziomie trudności oraz na zróżnicowanym terenie. Sięgają zatem po nie przede wszyscy miłośnicy wędrówek, np. na górskich szlakach. Buty trekkingowe jednak butom trekkingowym nie są równe. Aby mogły spełniać swoje zadanie muszą być idealnie dopasowane. Ważna jest oczywiście również ich jakość. Dlatego zawsze sięgać trzeba po buty renomowanych marek, np. Columbia.

Materiał wykonania

W przypadku butów trekkingowych bardzo ważny jest materiał, z którego zostały one wykonane. Na rynku dostępne są głównie buty trekkingowe ze skóry oraz z materiałów syntetycznych. Który materiał jest lepszy? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zależy głównie od indywidualnych preferencji. Obuwie skórzane jest nieco cięższe od tego z materiałów syntetycznych. Cechuje je wytrzymałość, wodoodporność oraz oddychalność. Oczywiście materiał syntetyczny posiadać może takie same właściwości, jednak buty ze skóry są masywniejsze. Dlatego też są cięższe. Można powiedzieć, że buty trekkingowe ze skóry wybrać powinny osoby chcące wędrować w trudniejszych warunkach. Osoby preferujące lżejsze spacery sięgnąć mogą po buty z materiałów syntetycznych. Oba rodzaje obuwia oferuje wspomniana już marka Columbia.

Buty trekkingowe z membraną czy bez?

Zadaniem membrany jest zapewnienie komfortowej ochrony stopy. W przypadku wędrówek w trudnym terenie membrana może być zatem wskazana. Buty trekkingowe z membraną jednak nie do końca mogą sprawdzić się w upalne, letnie dni. Wynika to z tego, że membrana utrudnia odprowadzanie pary wodnej. To skutkować będzie poceniem się stóp. Latem zatem lepszym rozwiązaniem może być obuwie trekkingowe bez membrany.

Podeszwa butów trekkingowych

Różne marki odzieżowe, w tym wymieniona już Columbia, oferuje buty trekkingowe z różnymi rodzajami podeszwy. Jej jakość jest bardzo ważna. Wpływa bowiem na amortyzację pracy mięśni. Dodatkowo podeszwa odpowiada za wygodę oraz przyczepność do podłoża. Chcąc wędrować po nizinach dobrze jest wybrać buty z membraną cienką i elastyczną. W przypadku wędrówek w wysokich górach lepszym wyborem będą buty z podeszwą twardą i z gumową otokiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here