Noże do skórowania

Skórowanie i patroszenie zwierzyny podczas polowania odbywa się zazwyczaj jeszcze na łonie przyrody. Dlatego też każdy myśliwy, który wybiera się na taką wyprawę, powinien posiadać przy sobie odpowiedni nóż, który pozwoli mu uporać się z tym zadaniem. Popatrzmy zatem, jakie noże do skórowania będą najlepsze.

Klasyczna finka o stałej klindze

Bez wątpienia klasyką wśród myśliwych są noże do skórowania o klasycznym kształcie, który nazywany jest “finką”. Jak można się domyślać, tradycja produkcji tego typu broni została zapoczątkowana w Finlandii. Jest to nóż o lekko wyprofilowanej głowni, z wygodną, prostą rękojeścią i jelcem, który chroni palce przed przypadkowym dotknięciem ostrza.

Klasyczny nóż typu fińskiego idealnie sprawdza się w lesie, ponieważ umożliwia solidny chwyt, niezależnie od tego, do jakich celów chcemy go użyć. Jest poręczny i wygodny. Stała klinga to z kolei gwarancja, że nóż nie ulegnie złamaniu w miejscu łączenia, dzięki czemu nawet prace wymagające siły, takie jak właśnie skórowanie czy patroszenie, mogą odbywać się zupełnie bezpiecznie.

Nóż składany

Innym typem noża, po jaki sięga wielu myśliwych, jest nóż składany. Jego zaletą jest to, że nie wymaga oddzielnej pochwy, a jego przechowywanie jest bardzo wygodne – może być przenoszony dosłownie wszędzie, nawet w kieszeni. Noże składane zalecane są jednak zazwyczaj do nieco lżejszych prac. Dlatego, jeśli chcesz go używać do skórowania, powinieneś sięgnąć po jak najbardziej wytrzymały model, wykonany z najlepszych materiałów, który nie ulegnie zniszczeniu podczas większego nacisku.

Swingblade – nóż o wielu zastosowaniach

Prawdziwą popularnością wśród noży myśliwskich cieszy się Swingblade – nóż, który posiada dwa ostrza. Został skonstruowany w taki sposób, aby jedno z nich można było schować podczas używania drugiego. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, pozwalające za pomocą jednego akcesorium wykonać praktycznie wszystkie prace, z jakimi przyjdzie się nam zmierzyć w lesie.

Swingblade G3 marki Eka to szwedzki nóż z najwyższej jakości stali, który zapewnia odpowiednią jej wytrzymałość i ostrość. Jego największa zaleta to możliwość zamiany klasycznego ostrza, służącego wielu zadaniom, na typowe ostrze do patroszenia i skórowania. Dzięki temu praca myśliwego będzie znacznie wygodniejsza i szybsza, niż podczas używania innych ostrz.

Full Tang

Ostatnim polecany nożem, o którym chcemy wspomnieć, jest nóż zbudowany w oparciu o konstrukcję Full Tang, proponowany między innymi przez markę Eka jako model Nordic W12. Posiada płaski szlif na grzbiecie i bardzo mocną, twardą stal o grubości 4 mm, co gwarantuje mu długie utrzymanie ostrości i odporność mechaniczną. Posiada wygodną rękojeść i jest bardzo praktyczny przy różnorodnych zastosowaniach.

Jego dodatkowa zaleta to łatwość utrzymania w czystości – można go myć nawet w zmywarce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here